Životnosť matraca – kedy prichádza matrac o svoje vlastnosti?

Ak premýšľate nad tým, aká je životnosť matraca, kedy je ten správny čas na jeho výmenu či jeho oživenie novým vrchným „Topper“ matracom, v tomto článku nájdete odpoveď na všetky vaše otázky.

Do kúpy nového matraca väčšinu z nás donúti až to, keď vstávame unavenejší než sme večer zaspávali. Matrac je vo svojej podstate jednou z najnenápadnejších častí nášho domáceho vybavenia a s jeho viditeľnou stránkou sa stretávame v pravidelných intervaloch iba pri výmene posteľnej bielizne.

Práve tieto pravidelné stretnutia s vašim matracom sú vynikajúcou príležitosťou na posúdenie jeho „kondície“.

Možno si práve hovoríte, že poškodenie či preležanie matraca nemôžete vidieť, a máte pravdu. Takzvanú mechanickú životnosť naozaj posúdite najlepšie samotným ležaním či spánkom. Vaše oči, hmat či čuch sú však ideálne nástroje na kontrolu hygienickej životnosti, ktorá väčšine matracov ukončí život skôr ako prestanú držať svoj tvar.

Hygienická životnosť matracov

V súvislosti s hygienickou životnosťou vášho matraca hovoríme hlavne o všetkom organickom materiáli, ktorý sa v jeho útrobách hromadí počas celej jeho služby vo vašej posteli. V prvom rade ide o veľké množstvo tekutín, ktoré pri spánku vypotíme. Tie sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie, plesne ale i roztoče, ktoré majú následne vo vašom matraci súkromný penový vesmír.

Práve preto je dôležitá nielen pravidelná výmena posteľnej bielizne, ale taktiež pravidelné pranie matracových poťahov na 60°C a kontrola povrchu samotného jadra matraca. Hľadajte najmä lokality so zmenenou farbou, štruktúrou či neprirodzeným pachom.

Ako vždy je prevencia oveľa jednoduchšia ako riešenie následkov. Preto v prípade, že trpíte zvýšeným potením zohľadnite tento fakt už pri samotnom výbere matraca. Ľuďom trpiacim týmto neduhom odporúčame taštičkové matrace s perforovanou penou, ktorá odvádza prebytočnú vlhkosť do vzdušného jadra. Prípadne penové a latexové matrace so špeciálnou penou Sanitized, ktorá svojou patentovanou úpravou zamedzuje šíreniu baktérii či plesní. Riešením je taktiež použitie matracového chrániča. Ten síce znižuje celkovú priedušnosť lôžka, avšak jeho jednoduchá prateľnosť a 100% ochrana lôžka pred tekutinami sú zárukou dlhodobej hygienickej životnosti.

Druhou avšak nemenej dôležitou stránkou životnosti matraca je mechanická životnosť.

Mechanická životnosť matraca

Ak pri ukladaní do postele padnete do vyležanej priehlbiny či vstávate unavení, lebo vás dokonca niečo celú noc tlačilo, vášmu matracu naozaj odzvonilo a je najvyšší čas sa poobzerať po novom. Ani ten najkvalitnejší matrac nevydrží večne a mechanickému opotrebeniu matraca sa jednoducho nevyhnete. Stratu vlastností a neodvratné poškodenie matraca je však možné oddialiť výberom kvalitných materiálov zodpovedajúcich vašim potrebám a telesnej hmotnosti. Ak je vaša hmotnosť o niečo vyššia, pravdepodobne ste práve zavrhli všetky penové matrace. No opak je pravdou. Pena v nás síce evokuje niečo mäkké, no všetko závisí od kvality použitej peny a jej hustoty. Takže platí – čím vyššia hustota, tým vyššia odolnosť a tvrdosť. Preto je veľmi dôležité vyberať matrac podľa skladby jeho „sendviča“, vďaka ktorému vám ponúkne nielen dlhú životnosť, ale taktiež aj žiadanú mieru komfortu a opory aj pri vyšších telesných hmotnostiach.

Na absolútny vrchol odolnosti a životnosti môžeme postaviť taštičkové matrace. Pružiny z ušľachtilej ocele uložené v izolovaných taštičkách z netkanej textílie totiž ponúkajú ideálny mix vlastností. Taštičkové jadro vyniká jedinečnou citlivosťou na bodovú záťaž a taktiež dlhodobou materiálovou pamäťou. Tá zaručí, že váš matrac nezmení svoj tvar ani po rokoch používania. Aj u taštičkových matracov treba však myslieť na správne osadenie matraca v posteli tak, aby dosky postele prekrývali aspoň 30% z profilu matraca. Tkatiež vybrať správny druh roštu (pevný) a šetrné zaobchádzanie. Nič totiž nepoškodí taštičkový matrac tak zaručene ako keď sa krátkodobo zmení na trampolínu.

Starostlivosť je kľúčom k dlhej životnosti matraca

Životnosť matraca, nech už sa na ňu pozeráme z akéhokoľvek pohľadu ovplyvňuje najmä samotný majiteľ. Dĺžka života matraca s ideálnym roštom a pravidelnou starostlivosťou môže byť až niekoľko krát vyššia v porovnaní s matracom, ktorý má nesprávny podklad a stále leží v rovnakej polohe do akej bol položený pri kúpe. Pravidelné polohovanie, pranie či vetranie je kľúčom k dlhodobej životnosti a spokojnému spánku.

Aký matrac potrebujete z hľadiska tvrdosti, odvodu prebytočnej vlhkosti či iných vlastností môžete jednoducho zistiť pomocou nášho matracového konfigurátora, ktorého vyplnenie vám nezaberie ani minútu.

Vyberte si svoj nový matrac na ZdriemniSi.sk

Predchádzajúci článok
Partnerský matrac, existuje ideálne riešenie?
Nasledujúci článok
Kokosová vrstva v matracoch – aká je jej úloha a kedy si ju vybrať?