Matrace vtedy a dnes

Matrace, tak ako ich vidíme a vnímame, nie sú pre nás žiadnou novodobou senzáciou, no ich súčasná podoba sa začala rozvíjať len v nedávnej minulosti.

Tvárite sa prekvapene? Nie, nerobíme si srandu a prvý matrac, tak ako ho poznáme, naozaj vznikol relatívne nedávno – na konci 19. storočia. Išlo o prvý strunový matrac. Nebol však veľmi populárny, čomu sa teraz naozaj čudujeme, keďže poskytoval oveľa väčší spánkový komfort ako vtedy používané „matrace“ plnené senom, vlnou čí páperím.

Prvé strunové matrace – strunka sem, strunka tam

Po prvotnom neúspechu si však prvý strunový matrac našiel cestu do našich postelí. Tento priekopník medzi matracmi bol zložený z kovových špirál, na ktorých bola vrstva bavlny, vlny alebo peria, aby struny zakryla a vytvorila tak plochu na ležanie. Nič extra pohodlné, avšak neporovnateľne lepšie ako kôpka handier či sena…

V priebehu rokov sa pružinové matrace vyvíjali a zdokonaľovali. Dnes našim posteliam kraľuje ich najnovšia verzia – taštičkové matrace, považované za vrchol vývoja matracov. Tajomstvom ich úspechu je jedinečný systém pružín, ktoré sú oddelené do samostatných taštičiek. Tie sa dokážu prispôsobiť telu a poskytnúť mu dokonalú podporu.

Latexové matrace – prvá pena z mixéra

Prevaha prvých pružinových matracov nad čímkoľvek iným bola výrazná, no predstava skrútených želiezok a nepohodlný spánok boli vtedy naozaj realitou. Chýbal v nich materiál, ktorý by sa po čase nezdeformoval a po stlačení vrátil naspäť. A tak prišla na svet latexová pena, vytvorená náhodným mixovaním prírodného latexu v kuchynskom mixéri.

Po čase ju nahradili iné typy peny, no aj v súčasnosti sú latexové matrace stále obľúbené, keďže ide o prírodný materiál vysokej kvality a čoraz viac sa zaujímame o vytvorenie zdravšieho a ekologickejšieho spánku.

From 587,00  From 488,00  s DPH

Penové matrace – pena vládne svetu

Koncom päťdesiatych rokov prišiel doslova „penový boom“. Z vynájdeného polyuretánu sa začala vyrábať pena a predstavovala dokonalé riešenie. Buď ako súčasť strunových matracov, ktoré boli mimochodom konečne pohodlné, alebo ako matrac vytvorený celý z peny. Svet sa dostal do éry penových matracov, u nás známych aj ako molitanové matrace, ktoré boli snáď v každej slovenskej rodine a určite by sa jeden pamätný našiel u vás či u vašej babičky aj teraz.

Dnešné penové matrace už spĺňajú aj tie najvyššie kritéria pre pohodlný spánok a patria medzi najpredávanejšie. Ich jadro je tvorené penou ľubovoľnej tvrdosti, čo umožňuje dokonalé prispôsobenie vašim požiadavkám.

Pamäťové matrace – vesmírna pena

Penové matrace priviedol k dokonalosti vývoj pamäťovej peny. Tento nový typ peny vyvinutý spoločnosťou NASA pre zlepšenie komfortu astronautov počas dlhých letov misie Apollo sa z vesmíru postupne prepracoval až do našich postelí, kde zlepšuje spánkový komfort bežnej populácie.

Matrace z pamäťovej peny sú dodnes považované za najkomfortnejšie riešenie pre pohodlný spánok. Reagujú na tlak a telesné teplo, vďaka čomu dokážu presne kopírovať krivky vášho tela, a pritom ponúknuť dostatočnú oporu.

Sendvičové matrace –  vydarený experiment

Pokusy s penami nikdy neskončili a zo snahy vytvoriť matrac na mieru vznikli sendvičové matrace. Nápad spojiť viaceré vrstvy pien s rôznou tvrdosťou sa ukázal ako úspešný a dnes tieto matrace tvoria vyvážený celok. Okrem toho sú dopĺňané vrstvami prírodných materiálov ako je kokosové vlákno či konské vlasy, ktoré dodávajú matracom priedušnosť a možnosť výberu tuhosti matracu.

Sny o dokonalom spánku nikdy neskončia

Svet matracov je naozaj fascinujúci a ich vývoj bude jednoznačne pokračovať spoločne s napredovaním vo vede a technike. Prešli sme dlhú cestu od slamy na podlahe v jaskyni a kto vie, čo bude o sto rokov. Možno sa budeme vznášať vo vzduchu.

Ak však hľadáte matrac, na ktorom sa chcete pohodlne vyspať už teraz, určite máte z čoho vyberať. V našej ponuke nájdete rôzne typy matracov v najkvalitnejšom spracovaní.

V prípade, že si neviete vybrať ten správny, vyskúšajte náš Konfigurátor. Pomôže vám nájsť matrace, ktoré budú vyhovovať vašim preferenciám, spôsobu spánku i požadovaným vlastnostiam.

Ak sa chcete dozvedieť z histórie matracov viac, prečítajte si náš článok Madrac, Matrac, Matracík…odkiaľ sa vlastne zobral?

Vyberte si svoj nový matrac na ZdriemniSi.sk

Predchádzajúci článok
Prečo kúpiť matrac cez internet?
Nasledujúci článok
Čo je vrchný matrac – topper a na čo slúži?