Madrac, matrac, matracík… odkiaľ sa vlastne zobral?

Čo sa vám vynorí v mysli ako prvé pri myšlienke na spánok? Väčšina z nás odpovie posteľ, prípadne komfortný madrac / matrac, ktorý je prísľubom slastného odpočinku. Nie vždy bola však  čistá a mäkučká posteľ samozrejmosťou. A vôbec to nebolo tak dávno ako si môžete myslieť.

Madrac a jeho vývoj

Slovo matrac alebo nespisovne madrac pochádza z arabského slova matrah (مَطْرَحٌ), ktoré môžeme preložiť ako „miesto kde je niečo položené“. Ako samotný názov napovedá, išlo o voľne pohodené primitívne vankúše vypchaté trávou či obilninami. Tie však boli v porovnaní s vtedajšou európskou konkurenciou veľmi pohodlné. Preto niet divu, že si spánok na týchto vankúšoch zaľúbili aj rytieri križiackych výprav, ktorí si nový a moderný spôsob spánku priniesli domov na starý kontinent. V porovnaní s nepohodlnými tvrdými posteľami s výplňou z koží bola novinka skutočne revolučná a tak si matrac postupne našiel svoju cestu aj do európskeho slovníka.

Matrace s výplňou z organického materiálu sa stali štandardom spánku vyšších spoločenských vrstiev. Spolu s posteľou boli znakom majetnosti svojho majiteľa. Zatiaľ čo šľachta si aj u nás užívala spánok v priestranných posteliach s matracmi z drahých látok, pospolitý ľud si musel vystačiť z oveľa jednoduchším riešením. Naši predkovia spávali ešte do polovice 19. storočia v krátkych posteliach, v ktorých skôr sedeli ako ležali a namiesto matraca im musela stačiť slama. Tá bola natlačená v tkanej „obliečke“ a akú-takú hygienu zabezpečovala jej pravidelná výmena. V takejto posteli však spával len manželský pár a menšie deti. Tie väčšie si museli vystačiť napríklad s kožušinou na peci. Situácia sa začala meniť až s príchodom priemyselnej revolúcie, a taktiež vďaka geniálnemu vynálezu pružinového matraca, ktorý navždy zmenil spôsob akým spíme.

A aký matrac by ste si vybrali Vy? Mäkučký ako pierko alebo tvrdý ako za čias dávno minulých? Vyskúšajte náš 30 sekundový konfigurátor a nájdite dokonalý matrac pre vás a vaše spánkové návyky.

Vyberte si svoj nový matrac na ZdriemniSi.sk

Predchádzajúci článok
Nie je pena ako pena
Nasledujúci článok
Ako vám doručíme váš nový matrac?