Ako vybrať správny rošt do postele?

Pre pohodlný spánok je dôležitý kvalitný matrac s vhodnými vlastnosťami. Nech však máte akýkoľvek skvelý matrac, neposkytne vám komfortný spánok, ak pod ním nie je správne zvolený rošt.

Ten totiž funguje ako ďalšia vrstva matraca, ktorá výrazne ovplyvňuje celkový pocit pohodlia i samotné vlastnosti matracov.

Prečo ho potrebujeme?

Hlavnou úlohou roštu je udržať matrac v správnej polohe a odpružiť ho.  Má však význam aj z hygienického hľadiska. Vďaka roštu je matrac vyvýšený a nezakrýva jeho celú plochu. Matrac je tak odvetraný, vzduch ním prúdi aj zospodu a zachovávajú sa jeho vlastnosti.

Okrem toho je rošt absolútnou nutnosťou pri nižších matracoch, kde pomáha rozložiť váhu tela a poskytuje primerané odpruženie. Dokážete si tak upraviť pocitovú mäkkosť či tvrdosť matraca, aj v prípade, že ste si kúpili nový matrac a zistili, že nie je tak pohodlný, ako ste si mysleli. V tom prípade stačí zvoliť správny rošt.

Podľa čoho vybrať rošt?

Pre rôzne druhy matracov sú vhodné iné rošty. Preto je nutné vedieť, aké vlastnosti má matrac, ktorý bude na rošte položený, akú má výšku a najmä zloženie vrstiev v jeho jadre.

Či potrebujete pružný rošt, ktorý zjemní tvrdosť matraca, alebo naopak rošt, ktorý bude pre matrac oporou. Dôležitú úlohu zohráva aj nosnosť roštu. Tú ovplyvňuje šírka latiek, ich počet a ako husto sú v rošte osadené.

Roštov poznáme niekoľko druhov, no základné delenie je na lamelové a pevné rošty.

Lamelový rošt

Sú nutnosťou v prípade, že máte alebo plánujete kúpiť penové matrace či iné matrace bez pružín. Základnou vlastnosťou lamelových roštov je pružnosť, ktorá pocitovo zmäkčuje matrac a ten sa lepšie prispôsobí vášmu telu. Tlmia tiež nárazy vznikajúce prevaľovaním sa v posteli a jemne sa prispôsobia, vďaka čomu udržujú telo v optimálnej polohe.

Využívajú sa tiež pri nízkych matracoch, kde lamelový rošt slúži ako ďalšia pružná vrstva alebo pri veľmi tvrdých matracoch, kde dokážu zmierniť tvrdosť matraca približne o jeden stupeň. Nie sú vhodné práve na pružinové matrace alebo tie, ktoré už majú v sebe pružnú vrstvu. Zbytočne by zvyšovali ich pružnosť a v posteli by ste sa cítili ako na trampolíne.

Pevný rošt

Už z názvu je zrejmé, že ide o rošty, ktoré poskytujú matracom oporu. Pevné rošty sú tvorené drevenými latkami, spojenými rámom či šnúrou do kompaktného celku. Sú vhodné pre matrace vyžadujúce dobre odvetrávaný podklad, ktorý zároveň umožňuje jednotlivým vrstvám zachovať si svoje vlastnosti.

Hodí sa teda pre pružinové matrace a vysoké matrace s penovými pružinami, kde sa o odpruženie postarajú jednotlivé penové vrstvy v jadre. Pevný latkový rošt nie je v žiadnom prípade vhodný pre nízke penové matrace, ktoré odpruženie potrebujú práve dodať.

Polohovateľný rošt

Lamelový rošt s možnosťou zmeny polohy ocení každý, kto rád číta, pozerá TV či pre ľudí s pohybovými problémami. Pre náročnejších alebo imobilných ľudí sú v ponuke rošty polohovateľné elektronicky.

Dôležité je však myslieť na správny matrac, ktorý musíme polohovateľnému roštu prispôsobiť. Siahnite po flexibilnom type s nižším jadrom. Vyberte si mäkký matrac zo studenej peny či latexový matrac, ktorý sa pri polohovaní nezdeformuje a nepoškodí sa.

Vyklápací rošt

Vyklápacie rošty sú riešením v prípade, že potrebujete prístup do úložného priestoru v ráme postele. V súčasnosti sú rošty tvorené z latiek a lamiel, ktoré umožňujú matracom dýchať aj v prípade, že priestor pod posteľou používate na uskladnenie vecí. Nemusíte sa tak báť vzniku plesní ani nadmerného množenia baktérií.

Rošt na manželskú posteľ

Ak ste sa dostali do manželskej krízy pri vyberaní roštu do vašej postele, ideálnym riešením sú dva rošty. S jedným veľkým roštom by ste nedosiahli všetky jeho výhody. Pri dvoch roštoch docielite ich vyššiu nosnosť a dlhšiu trvácnosť. Naviac si môže každý partner vybrať rošt podľa vlastných preferencií. Ak partner spí na vysokom pružinovom matraci, určite privíta pevný rošt, zatiaľ čo partnerka môže využiť výhody lamelového roštu. Jedinou podmienkou je, aby matrace boli v jednej rovine.

Ak teda riešite aký rošt pod vaše nové matrace, alebo máte pocit, že váš matrac nie je pohodlný tak, ako ste si predstavovali, skúste vymeniť rošt a pri jeho výbere si dajte pozor na všetky naše rady. Správnym roštom tak dokážete predĺžiť životnosť matracov a zlepšiť tiež kvalitu vášho spánku.

Vybrať si môžete aj z našej ponuky roštov.

Vyberte si svoj nový matrac na ZdriemniSi.sk

Predchádzajúci článok
Čo je vrchný matrac – topper a na čo slúži?
Nasledujúci článok
5 tipov ako predĺžiť životnosť vášho matraca