5 tipov ako predĺžiť životnosť vášho matraca

Kúpa nového matraca môže predstavovať investíciu na niekoľko rokov. Práve preto je potrebné udržať nový matrac v najlepšej kvalite už od začiatku jeho používania. Prinášame vám niekoľko tipov, ako životnosť matraca jednoducho predĺžiť, aby ste si ten najkvalitnejší spánok mohli užiť čo najdlhšie.

Otáčanie

Otáčanie matraca je dôležitá činnosť, na ktorú sa zväčša zabúda. V prípade, že sa matrac pravidelne neotáča, môže ľahko dôjsť k jeho preležaniu a to najmä v prípade, ak každú noc spíte v rovnakej polohe. Jeho otáčanie úzko súvisí aj s typom matraca, ktorý vlastníte. Matrac je možné otočiť nie len na opačnú stranu, ale taktiež ho pretočiť – časť matraca, ktorá bola pri hornom čele bude teraz pri opačnom čele postele. Zákazníci sa často obávajú takto otáčať zónované matrace, avšak obavy nie sú na mieste, nakoľko jednotlivé zóny sú symetricky rozložené od stredu ku koncom matraca a jeho otočením tak nemáte čo pokaziť. Rovnako dôležitá je taktiež výmena matracov medzi partnerskými lôžkami. Ak máte vo svojej posteli dvojicu rovnakých matracov ich výmena zabezpečí rovnomerné opotrebenie aj v prípade, že je váš partner ťažší. V prípade ak vlastníte veľký partnerský matrac striedanie lôžok zabezpečíte pravidelným pretáčaním hlava – nohy.

Len na ležanie

Aj vy si zvyknete spraviť z postele miesto na pozeranie filmov, čítanie knihy, hraciu plochu, jedenie či dokonca trampolínu? V tom prípade sa nemožno čudovať, prečo sa kvalita vášho spánku môže časom zhoršiť. Matrac je určený na horizontálne rozloženie váhy. Ak sa naň často staviate a tým vyvíjate nerovnomerný tlak, kvalitu matraca ľahko znehodnotíte. Raňajky do postele môžu znieť lákavo, no omrvinky či vyliate kávy vám ráno nespríjemnia. Matrac je v takom prípade potrebné ihneď očistiť a vysušiť.

Vetranie

Vlhký matrac je príjemným prostredím pre roztoče, nie však pre príjemný spánok. Ak sa počas horúcich letných dní nadmerne potíte, alebo máte vo zvyku ísť spať s mokrými vlasmi, vetranie matraca by malo byť pravidelnou súčasťou vašej starostlivosti o matrac. Ak je vonku slnečné a teplé počasie, vyneste vyzlečený matrac na balkón alebo záhradu. Matrac sa počas niekoľkých hodín na čerstvom vzduchu prevetrá a zbaví nadbytočnej vlhkosti, čím predídete tvorbe plesní. Pozor však na vysokú intenzitu UV lúčov okolo obeda, ktorá poškodzuje penu matracov a znižuje jej pružnosť. Pre zníženie vlhkosti matraca je potrebné aj pravidelné vetranie spálne a kontrola vlhkosti v izbe.

Správny rošt

Opotrebovanie matraca úzko súvisí i s roštom, na ktorý matrac uložíte. Ak vlastníte penový matrac, je potrebné ho spárovať s lamelovým roštom, ktorý je dostatočne pružný. Naopak, taštičkové či pružinové matrace sú dostatočne pružné na to, aby boli položené na pevnom latovom rošte, prípadne plnej doske. Ak napríklad spárujete penový matrac s pevnou doskou, jeho životnosť bude znížená, nakoľko ani matrac ani doska nie sú dostatočne pružné. Takouto kombináciou sa nie len zníži životnosť matraca, ale taktiež kvalita spánku.

Viac o rozdelení roštov, ich využití a prečo je výber roštu dôležitý sa dočítate v našom článku Ako vybrať správny rošt do postele?

Chránič

Pre uľahčenie starostlivosti o váš matrac a zvýšenie jeho životnosti je skvelým riešením kúpa chrániča matraca. So svojím priedušným zložením z mikrovlákna mu zaručí 100% ochranu pred potom a tekutinami. K matracu ho pripevníte jednoducho pomocou elastických popruhov a jeho maximálnu hygienu možno zaručiť rýchlo a jednoducho pomocou pravidelného prania v práčke.

Ten pravý chránič pre váš matrac nájdete u nás:

Ak dodržíte vyššie uvedených 5 tipov, váš matrac vám bude slúžiť po celú dobu svojej životnosti s rovnakými vlastnosťami ako počas prvej noci. Navyše okrem vašej peňaženky a času potrebného na výber nového matraca ušetríte v neposlednom rade aj našu prírodu.

Vyberte si svoj nový matrac na ZdriemniSi.sk

Predchádzajúci článok
Ako vybrať správny rošt do postele?
Nasledujúci článok
Ako prebieha nákup na ZdriemniSi