Tvrdosť matraca a jej správny výber

Pri kúpe nového matraca hľadíme na mnohé faktory. Materiál, rozmery, výška a samozrejme tvrdosť matraca. Tej však nie vždy venujeme takú pozornosť, akú by sme mali. Väčšinou tvrdosť vyberáme podľa predchádzajúceho matraca alebo ju vyberieme len odhadom. Výber nesprávnej tvrdosti matraca môže mať však negatívny dopad na váš spánkový komfort a váš nový matrac vám tak môže priniesť viac bolesti ako relaxu.

Na tvrdosti matracov záleží

Ako teda vybrať správnu tvrdosť matraca? U každého je to individuálne, pretože tvrdosť vnímame ako svoj vlastný pocit pohodlia. Pre niekoho je spánok na jednom matraci ako na betóne, pre iného je zase ako obláčik. Preto existuje niekoľko úrovní tvrdosti, aby ste našli ten pravý, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám.

Na uľahčenie výberu sa pri matracoch vždy udáva ich tvrdosť. Najčastejšie v stupnici od 1 do 5, pričom 1 predstavuje mäkký matrac a číslo 5 sa uvádza pri tvrdých matracoch. Aj keď je táto stupnica celkom jednoznačná, výber matraca by nemal byť podmienený len týmto číslom, ale taktiež stavbou a materiálom, z ktorého matrac pozostáva.

Mäkké matrace vo všeobecnosti neposkytujú až takú oporu pre chrbticu a telo do nich najmä pri vyššej telesnej hmotnosti prepadáva. Hodia sa teda skôr pre osoby s nižšou hmotnosťou, ženy, deti či ľahších mužov. Naopak extra tvrdé matrace sú vhodné skôr pre ťažšie osoby. Dokážu dodať potrebnú mieru opory pre udržanie správnej spánkovej polohy aj napriek vyššiemu zaťaženiu matraca.

Tvrdosť matracov podľa polohy spánku

Aj keď sa to nemusí zdať ako dôležité, poloha v ktorej spíte ovplyvňuje nielen váš spánok ale taktiež to, aký matrac je pre vás najvhodnejší. Podľa nášho prieskumu spí až 47% ľudí na boku, čo je poloha vyžadujúca skôr mäkký matrac. Avšak podľa subjektívneho pocitu si ľudia v rovnakom prieskume až v 48% zvolili tvrdý matrac. Podobne nesprávny výber vás opäť môže stáť mnoho prebdených nocí a boľavý chrbát, čo je presný opak toho, čo od nového matraca očakávate.

Mäkké matrace – ich hlavnou výhodou je dokonalé prispôsobenie telu a jeho krivkám. Sú vhodné najmä pre spáčov na boku, keďže dokážu pohltiť tlak ramien a bokov. Pri ťažších osobách alebo osobách spiacich na chrbte či bruchu môže byť ich mäkkosť skôr na škodu. Pri vysokom zaťažení sa totiž telo do matraca ponorí až príliš a to môže spôsobiť neprirodzené zakrivenie chrbtice a paradoxne veľmi nepríjemný spánok.

ZĽAVA -10% S KÓDOM LETO10
Ortopedický taštičkový matrac Cosmonova S2000
TOP PONUKA
DODÁME AKÝKOĽVEK ROZMER
Odoslanie 2-4 pracovné dni
Taštičkový matrac

Cosmonova S2000

Tvrdosť: Stredne tvrdý / Stredný

Výška: 26 cm

Luxusný ortopedický matrac pre náročných zákazníkov s hmotnosťou až 140kg a preferenciou stredného či mäkšieho lôžka.

From 683,00  From 635,00  s DPH

DETAIL
ZĽAVA -10% S KÓDOM LETO10
DODÁME AKÝKOĽVEK ROZMER
Odoslanie 2-4 pracovné dni
Penový matrac

Omega Flex

Tvrdosť: Stredne mäkký / Stredný

Výška: 20 cm

Mimoriadne pohodlný matrac s odvetraným jadrom vyhotovený z BIO peny, ideálny pre osoby s preferenciou mäkšieho lôžka.

From 189,00  s DPH

DETAIL
Matrace skladom

Stredné a stredne tvrdé matrace – sú univerzálnym riešením pre akúkoľvek polohu a pre tých, ktorí sa v noci radi prevaľujú. Tieto matrace sa dokážu telu prirodzene prispôsobiť bez toho, aby ste sa v ňom úplne stratili a zaborili. Sú ochotné pohltiť tlak a pritom poskytnúť potrebnú oporu, za čo sa vám poďakuje i vaša chrbtica.

ZĽAVA -10% S KÓDOM LETO10
DODÁME AKÝKOĽVEK ROZMER
Vybrané rozmery skladom
Ortopedický matrac

Multi S7

Tvrdosť: Stredne tvrdý / Tvrdý

Výška: 23 cm

Komfortný ortopedický matrac zo studenej HR peny určený pre osoby s hmotnosťou do 140kg preferujúce spánok na boku.

From 335,00  s DPH

DETAIL
Matrace skladom
ZĽAVA -10% S KÓDOM LETO10
DODÁME AKÝKOĽVEK ROZMER
Odoslanie 2-4 pracovné dni
Sendvičový matrac

Materasso Aloe Comfort

Tvrdosť: Stredný / Stredne tvrdý

Výška: 21 cm

Komfortný ortopedický matrac s odvetraným jadrom vyhotovený z peny s obsahom Aloe Vera vhodný pre ľudí hľadajúcich kvalitný tvrdší matrac.

From 257,00  s DPH

DETAIL
Matrace skladom

Tvrdé matrace – sú víťazmi v odolávaní tlaku a poskytovaní opory pre vaše telo. Aj keď nemajú takú chuť prispôsobovať sa, majú dostatočné odpruženie, aby dokázali predísť problémom v oblastiach s vysokým tlakom tela na matrac. Z toho vyplýva, že sú najlepšou voľbou pre ľudí spiacich na chrbte či bruchu. V tejto polohe sa telo príliš nezabára a chrbtica je v optimálnej polohe. Ak patríte medzi ohrozený druh týchto spáčov, tvrdý matrac je pre vás ako stvorený.

ZĽAVA -10% S KÓDOM LETO10
TOP PONUKA
DODÁME AKÝKOĽVEK ROZMER
Odoslanie 2-4 pracovné dni
Penový matrac

SPIMSI® Ultra Hard

Tvrdosť: Stredne tvrdý / Extra tvrdý

Výška: 22 cm

Luxusný matrac najvyššej tvrdosti vyrobený zo špičkových materiálov s nosnosťou až 150kg určený osobám s vyššou hmotnosťou alebo preferenciou veľmi tvrdého lôžka.

From 504,00  From 365,00  s DPH

DETAIL
Matrace skladom
ZĽAVA -10% S KÓDOM LETO10
Ortopedický penový matrac Benson LTX (latexový)
TOP PONUKA
DODÁME AKÝKOĽVEK ROZMER
Odoslanie 2-4 pracovné dni
Ortopedický matrac

Benson LTX

Tvrdosť: Stredne tvrdý / Tvrdý

Výška: 21 cm

Luxusný ortopedický latexový matrac s vynikajúcou priedušnosťou a vysokou nosnosťou až 150kg, ideálny pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou.

From 587,00  From 488,00  s DPH

DETAIL

Nezabúdajte, matrace naozaj nie sú krátkodobou záležitosťou a aj ten najkvalitnejší matrac vám nemusí poskytnúť požadovaný komfort pokiaľ nebude mať tvrdosť vhodnú práve pre vás. Ak váhate s výberom správnej tvrdosti, obráťte sa na náš rýchly a prehľadný konfigurátor. Alebo zavolajte na našu linku a konzultujte svoj výber s našim spánkovým špecialistom, ktorý vám zaručene pomôže vybrať matrac presne podľa vašich požiadaviek.

Vyberte si svoj nový matrac na ZdriemniSi.sk

Predchádzajúci článok
Kokosová vrstva v matracoch – aká je jej úloha a kedy si ju vybrať?
Nasledujúci článok
Prečo kúpiť matrac cez internet?